Hans Christian Andersen – autor najpiękniejszych baśni

Hans Christian Andersen to XIX – wieczny duński pisarz i poeta, któremu największą popularność przyniosły baśnie pisane dla dzieci z przesłaniem dla dorosłych.

Życie prywatne i początki kariery

Hans Christian Andersen urodził się 2 kwietnia 1805 roku w Odense w Danii jako syn szewca Hansa Andersena i praczki Marie z domu Andersdatter. Andersen zmarł 4 sierpnia 1875 w Rolighed. Pragnął zostać aktorem. Uczęszczał do szkoły baletowej w Kopenhadze. Chciał grać w teatrze, ale nie został przyjęty. W późniejszych latach udało mu się zagrać w sztuce “Kjærlighed paa Nicolaj Taarn”, czyli “Miłość na Wieży Mikołaja”. Od czasu debiutu w teatrze pisał sztuki teatralne, jednak wskutek błędów językowych  jego teksty nie cieszyły się powodzeniem wśród krytyków.

Debiut

W 1822 roku zadebiutował jako William Christian Walter zbiorem utworów pt. “Młodzieńcze próby”. Do jego najbardziej znanych powieści należą “improwizator”, “OT” i “tylko grajek”.  Każda z tych książek zawiera elementy autobiografii.

Baśnie

Hans Christian Andersen początkowo chciał tworzyć dla dorosłych. Jednak czas pokazał, że największą sławę przyniosły mu baśnie dla dzieci, w których zastrzegał, że trzeba szukać głębszego sensu. Pierwszy zbiór baśni pisarz wydał w 1835 roku w Kopenhadze, a kolejne w 1836 i 1837 roku. Pierwsze tomy osiągnęły tak duży sukces, że Andersen zajął się pisaniem baśni na pełny etat. Do najpiękniejszych i najbardziej znanych baśni Hansa Christiana Andersena należą: “Dzieje roku”, “Calineczka”, “Syrena”, “Dzielny ołowiany żołnierz”, “Pasterka i kominiarczyk”, “Stokrotka”, “Dzikie łabędzie”, “Słowik”, “Brzydkie kaczątko”, ” Krzesiwo”, “Latający kufer”, “Igła do cerowania”, “Księżniczka na ziarnku grochu”, “Len”, “Stara uliczna latarnia”, “Nowe szaty cesarza”, “Świniopaś”, “Ogrodnik i jego chlebodawcy”, “Najpiękniejsza róża świata”, “Dziewczynka z zapałkami”, “Królowa Śniegu” i “Choinka”

Odznaczenia

Hans Christian Andersen dostał kilka odznaczeń w czasie trwania swojej kariery. Były to m.in. Order Orła Czerwonego, Order Maksymiliana za Sztukę i Krzyż Srebrny Orderu Danebroga.