Dlaczego warto czytać baśnie Andersena

Nie wszyscy wiedzą, że początkowo hans christian andersen pragnął zostać nie pisarzem, a… aktorem. Jego marzenia szybko jednak zweryfikowała rzeczywistość i w konsekwencji Duńczyka do szkoły teatralnej nie przyjęto. Andersen tak łatwo nie rezygnował ze swoich pragnień. Po nieudanym pomyśle z aktorstwem postanowił spróbować ze śpiewem, a następnie z baletem. Za trzecim razem w końcu się udało. Hans szybko odkrył, że taniec nie jest tym, co chciałby w życiu robić, a jest nim pisanie.

Od biedy do bogactwa

Hans Christian Andersen pochodził z biednej i niepiśmiennej rodziny. Dlatego gdy zaczął pisać i oferować swoje baśnie wydawnictwo, te odrzucały jego teksty ze względu na zbyt dużą ilość błędów. Młody autor nie zrezygnował z pisarskiej kariery. Zamiast tego wziął się ostro za naukę ortografii, budowy zdań oraz składni. W końcu regularne ćwiczenia zaczęły przynosić zauważalne efekty. Nie minęło wiele czasu, a zbiory baśni Andersena znalazły swojego wydawcę. Sukces przyszedł błyskawicznie. Już kilka lat później Andersen regularnie podróżował po Europie i Ameryce. Zwiedzone miejsca chętnie później opisywał w swoich utworach.

Głowa otwarta na świat

Liczne podróże zauważalnie odbiły się na pisarstwie Hansa Christiana Andersona. Autor jeszcze bardziej otworzył się wykluczone grupy społeczne, które bardzo często opisywał w swoich opowieściach. Baśnie Andersena to wartościowe i zmuszające do zastanowienia się nad naszym życiem historie. Twórczość pisarza, choć chwilami ponura i smutna, doskonale trafi też i do najmłodszych czytelników. Pamiętajmy jednak o tym, że są w repertuarze duńskiego pisarza takie opowiadania, które dla dzieci się nie nadają.

Dlaczego warto czytać baśnie i opowiadania Hansa Christiana Andersena:

– dla wartościowych i zapadających w pamięć historii,

– dla dojrzałych i życiowych wątków,

– dla filozoficznych rozważań,

– dla uniwersalnych morałów i porad,

– dla barwnych i pełnych życia opowiadań,

– dla charakterystycznego stylu pisania.