Być człowiekiem według Andersena

Hans Christian Andersen jest autorem ponad stu różnorodnych baśni. Do najsłynniejszych dzieł tego duńskiego pisarza zaliczamy: Dzielnego ołowianego rycerza, Księżniczkę na ziarnku grochu, Małą Syrenkę czy Dziewczynkę z zapałkami. Warto jednak sięgnąć i po te mniej znane baśnie, bo są to przykłady wybitnych, a zarazem nieśmiertelnych opowieści z morałem. Do dzisiaj hans christian andersen podawany jest jako przykład autora, który doskonale radził sobie z pisaniem prostych, ale jednocześnie wyjątkowo trafnych historii o człowieczeństwie.

Baśnie nie tylko dla dzieci

Obecnie większość z nas kojarzy baśnie Andersena jako historie dedykowane dzieciom. Niemniej jednak w oryginalnej wersji były to niezwykle brutalne, często przygnębiające, smutne i niedające nadziei opowieści. Podobnie jak w przypadku baśni braci Grimm, teksty Andersena zostały przez tłumaczów okrojone i złagodzone, aby mogły trafić do większego grona odbiorców. Nawet w tak skróconych wersjach nie sposób nie zauważyć niesamowitego talentu duńskiego autora. Ten nie tylko wykreował pełne życia uniwersum, ale i stworzył niezapomniane postacie, których przygody zna większość czytelników.

Inne wersje

Warto poświęcić odrobinę czasu i poszukać baśni Hansa Christiana Andersena w wydaniu dla dorosłych. Takie wersje są najbliższe oryginalnemu pierwowzorowi. Historie Andersena zawsze wyróżniały się dużą głębią oraz chęcią znalezienia odpowiedzi na pytanie, czy człowiek jest stworzeniem dobrym. Duńczyk nigdy nie odpowiedział wprost, jednak pomiędzy wierszami umieścił sporo wskazówek, które mogłyby sugerować taką, a nie inną odpowiedź. Z drugiej strony, mimo tego, że w jego baśniach znaleźć możemy dużo mroku i smutku, to wydaje się, że Andersen jednak do końca wierzył w odkupienie i nawrócenie się człowieka. Jego baśnie to uniwersalna lektura, do której każdy z nas powinien raz na jakiś czas wrócić. Aby przypomnieć sobie, jak ważne jest w naszym życiu bycie moralnym.